مجله

اصطلاحات صنعت شال و روسری

اصطلاحات صنعت شال و روسری

اهمیت آشنایی با اصطلاحات صنعت شال و روسری

شال و روسری امروزه به بخشی جدایی‌ناپذیر، از استایل روزمره خانم‌های ایرانی تبدیل‌شده‌اند. این اکسسوری‌‌های زیبا می‌توانند باوجود حجاب کامل، استایلی جذاب و خیره‌کننده را برای شما ایجاد نمایند. صنعت تولید شال و روسری امروزه تنوع زیادی دارد.‌ به‌طور مثال اگر سری به بازار بزنید، قطعاً ده‌ها مدل مختلف شال و روسری را مشاهده خواهید کرد. 

نکاتی برای افزایش عمر شال و روسری

در دنیای رنگارنگ شال و روسری‌ها، اصطلاحات مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. با کمک این اصطلاحات فروشندگان می‌توانند، جنس و نوع شال و روسری موردنظر خود را تشخیص دهند. حال برخی از افراد تصور می‌کنند که دانستن این نوع اصطلاحات، تنها برای فروشندگان شال و روسری کاربرد دارد.‌ اما این‌طور نیست. 

شما نیز به‌عنوان خریدار، بهتر است با تمامی اصطلاحات صنعت شال و روسری به‌خوبی آشنایی داشته باشید. چراکه این‌گونه در هنگام خرید، سریع‌تر شال یا روسری موردنظر خود را پیدا نموده، و خرید برایتان بسیار آسان‌تر خواهد شد. درنتیجه با گذاشتن کمی زمان، حتماً به یادگیری این اصطلاحات بپردازید. درواقع آشنایی با مفاهیم این اصطلاحات، قطعاً برای هر خانم شیک‌پوشی بسیار اهمیت خواهد داشت.

مفهوم رایج‌ترین اصطلاحات صنعت شال و روسری

اصطلاحات شال و‌ روسری طیف گسترده‌ای داشته، و شامل انواع مختلفی می‌شوند‌. اما معمولاً مفهوم پیچیده‌ای ندارند. به همین دلیل یادگیری آن‌ها قطعاً کار دشواری نخواهد بود‌. در ادامه جهت آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان، رایج‌ترین اصطلاحات دنیای شال و روسری را نام‌برده‌ایم:

  • قواره

کلمه قواره را قطعاً صدها بار شنیده‌اید. چراکه این‌ کلمه جز پرکاربردترین اصطلاحات صنعت شال و روسری هست. قواره به معنای اندازه یا سایز شال و روسری است. درواقع با دانستن قواره شال یا روسری، می‌توانید انتخابی بسیار آسان‌تر داشته باشید. شال‌ها معمولاً قواره‌ای به شکل مستطیل و روسری نیز مربعی طراحی می‌شوند. درنتیجه قواره شال یا روسری با یکدیگر متفاوت می‌باشند. 

  • کج‌راه

کج‌راه نیز یکی از رایج‌ترین انواع اصطلاحات در دنیای شال و روسری هست. حتماً در هنگام خرید حداقل یک‌مرتبه واژه شال یا روسری کج‌راه را شنیده‌اید. کج‌راه به شال یا روسری‌هایی گفته می‌شود، که در برابر ساییدگی مقاوم بوده و معمولاً دچار پوسیدگی نمی‌شوند. 

این مورد از اصطلاحات صنعت شال و روسری، گاها بانام توییتل نیز شناخته می‌شود. چراکه نام دیگر پارچه‌های کج‌راه، توییتل می‌باشد‌‌. شال و روسری‌های کج‌راه کیفیت رنگ بسیار بالایی نیز دارند‌. به‌طوری‌که پس از بارها شستشو، رنگ خود را حفظ نموده و ثبات رنگ بسیار بالایی دارند.

 اما توجه داشته باشید که شال و روسری‌های کج‌راه، برای استفاده در فصل زمستان مناسب می‌باشند‌. چراکه ضخامت زیادی دارند، و می‌توانند و سر و گردن را به‌خوبی گرم نگه‌دارند‌. درنتیجه برای استفاده در فصل تابستان گزینه مناسبی نخواهند بود‌. 

  • ژاکارد 

از مهم‌ترین اصطلاحات صنعت شال و روسری می‌توان به واژه ژاکارد اشاره نمود‌‌. ژاکارد به انواعی از پارچه‌ها گفته می‌شود، که علاوه بر استفاده در تولید مانتو، در تولید طیف گسترده‌ای از انواع شال و روسری نیز به کار می‌روند‌. ژاکارد درواقع به پارچه‌هایی گفته می‌شود، که طرح آن‌ها هنگام تولید و بافت پارچه ایجاد می‌شود. درواقع در این حالت طرح شال و روسری روی پارچه آن‌ها نیست، بلکه درون بافت پارچه ایجاد می‌شود. 

شال و روسری ژاکارد نیز معمولاً برای فصول سرد سال، گزینه مناسب‌تری خواهند بود. چراکه این مدل شال و روسری با بافت متراکمی که دارند، هوا را از درون خود جریان نداده و در فصول گرم قابل‌استفاده نیستند. ژاکارد که از رایج‌ترین اصطلاحات صنعت شال و روسری به شمار می‌رود، تنها مختص این دو اکسسوری نیست و به‌طورکلی اصطلاحی پرکاربرد در دنیای پوشاک می‌باشد. 

  • استایل کژوال

کژوال نیز ازجمله واژه‌هایی می‌باشد، که معمولاً زیاد به گوشتان خورده است. کژاول در معنای لغوی به استایلی گفته می‌شود که، در آن احساس راحتی داشته باشید. به‌عنوان‌مثال کت‌وشلوارهای مجلسی و مانتوهای رسمی یک استایل کژوال نیستند. درحالی‌که مانتوهای گشاد و نخی، شلوارهای اور سایز و ….همگی جز استایل کژوال به شمار می‌روند. واژه کژوال در خصوص شال و روسری نیز همینگونه صدق می‌کند.

 هر نوع مدل روسری یا شالی که در هنگام استفاده از آن، بیشترین احساس راحتی را داشته باشید، کژوال محسوب می‌شود. درواقع شما باید بتوانید از شال یا روسری موردنظر، به‌صورت روزمره نیز استفاده کنید، و اصلاً موجب اذیت شدن شما نشود. درنتیجه این مورد از اصطلاحات صنعت شال و روسری  زمانی به‌کاربرده می‌شود، که شما قصد خرید یک اکسسوری راحت و زیبا را داشته باشید. 

انواع دوخت شال و روسری

به‌عنوان مثال روسری نخی یکی از راحت‌ترین انواع روسری محسوب می‌شود، و می‌توان آن را جزئی مهم از یک استایل کژوال دانست.‌ اما روسری ابریشم به علت لیز بودن مدام از روی سر عقب می رود.‌ در نتیجه نیاز است که هر چند دقیقه یک بار روسری خود را مرتب کنید.

 همچنین روسری ابریشم بسیار گران بوده و نیاز به مراقبت های زیادی دارد. به همین دلیل برای استفاده روزمره گزینه مناسبی نخواهد بود.‌ درنتیجه روسری ابریشم جایی در استایل های کژوال نخواهد داشت.

  • آکریل

آکریل نوعی نخ ضخیم و پر حجم بوده، که از دیگر اصطلاحات صنعت شال و روسری محسوب می‌شود. این نوع نخ قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد. به همین دلیل شال و روسری‌های تولیدشده از نخ آکریل نیز، بسیار ارزان‌قیمت می‌باشند.

 وزن این نوع نخ بسیار سبک می‌باشد. به همین دلیل شال و روسری‌های تولیدشده از آن نیز، وزن کمی دارند و به‌هیچ‌عنوان روی سرسنگینی نمی‌کنند.‌

  • پلی‌استر

روسری‌های پلی‌استر از الیاف کاملاً مصنوعی تولید می‌شوند. به همین علت کیفیت روسری‌های نخی و ابریشمی را ندارند‌. گاها نیز ممکن است در تولید آن‌ها الیاف مصنوعی و طبیعی با یکدیگر ترکیب شوند‌. پس این مورد از اصطلاحات صنعت شال و روسری، به مصنوعی بودن بافت این اکسسوری ها اشاره دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.